NIECH BĘDĄ POCHWALONE

Nasza planeta, nasz dom, nasza przyszłość

 

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
 

 

ZIEMIA I LUDZIE UBODZY WOŁAJĄ O POMOC – PAPIEŻ FRANCISZEK ODPOWIADA

W tym krytycznym momencie Jego Świątobliwość papież Franciszek opublikował encyklikę – najwyższą formę nauczania w Kościele Katolickim – w całości poświęconą relacjom między ludźmi a środowiskiem naturalnym. Ta encyklika to jednak coś więcej niż oświadczenie spisane przez teologów: to dzwon, który ma przebudzić ludzkość i uświadomić jej, jak postępujące zmiany klimatyczne wpływają na losy wszystkich ludzi, a szczególnie ludzi ubogich. Jeśli w ludzkich sercach i umysłach nie dokona się rewolucja, rabunkowa eksploatacja zasobów naszej planety doprowadzi świat do całkowitej ruiny. Papież jest zdania, że bez niezwłocznej, głębokiej przemiany etycznej i ekonomicznej nie zdołamy zapobiec katastrofalnej w skutkach zmianie klimatu i nie powstrzymamy rosnących nierówności. Wyznawcy wszystkich religii, w każdym zakątku świata stoją przed tym samym moralnym nakazem podjęcia działań.

Ludzkość musi się zjednoczyć, aby stawić czoła temu kryzysowi naszych czasów. W rozwiązanie problemu, jakim jest zmiana klimatu, muszą zaangażować się nie tylko naukowcy, politycy i aktywiści, ale wszyscy ludzie sumienia.

Przywódcy wszystkich krajów świata, niezależnie od swoich przekonań, powinni znaleźć w słowach papieża inspirację i powtórzyć za nim wezwanie do podjęcia działań. Droga, którą musimy podążać, aby sprostać kryzysowi klimatycznemu, jest jasna. To droga ku wyzwoleniu ludzkości z zabójczego dla niej i dla całej planety uzależnienia od paliw kopalnych. Papieska encyklika podkreśla doniosłość przełomu, który zaczyna się dokonywać. Nie wolno nam dłużej traktować Ziemi jako źródła zasobów do nieograniczonej eksploatacji.

W odpowiedzi na encyklikę papieża Franciszka, związki wyznaniowe i organizacje działające na rzecz ochrony środowiska organizują w Rzymie demonstrację zapowiedzianą na 28 czerwca.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO GLOBALNEGO APELU PAPIEŻA
O PODJĘCIE DZIAŁAŃ W SPRAWIE ZMIANY KLIMATU

DWIE RZECZY, KTÓRE MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ DZIŚ, BY WEZWANIE PAPIEŻA ZABRZMIAŁO JESZCZE GŁOŚNIEJ

 

1) Przekonaj przywódców duchowych w swojej lokalnej społeczności, aby powtórzyli papieskie wezwanie do działania w sprawie zmiany klimatu

Przywódcy duchowi z całego świata, idąc za przykładem papieża, muszą zacząć mówić o zmianie klimatu jako o głębokiej kwestii moralnej. Bez względu na to, jaką wyznajesz wiarę, przekonaj duchownych swojego kościoła lub swoich przywódców religijnych, aby dołączyli do papieskiego apelu. Oto kilka przykładowych komunikatów, które możesz dostosować i publikować w serwisach społecznościowych:

Drogi Ojcze [wstaw nazwę użytkownika serwisu Twitter] Czy przyłączy się Ojciec do apelu papieża Franciszka, aby głosić moralny nakaz działania w sprawie zmiany klimatu? #PraisedBe

Możesz dołączyć tę ilustrację – Kliknij tutaj, aby pobrać plik.

Możesz również udostępniać w serwisach społecznościowych samą tylko ilustrację. 

 

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
 

350-meme-climate-encyclical

2) Namów swoją lokalną diecezję, kościół lub społeczność do wycofania inwestycji w przemysł wydobycia paliw kopalnych.

Już ponad 45 kościołów i związków wyznaniowych wycofało inwestycje z branży paliw kopalnych. Możesz zainicjować kampanię na rzecz wycofania inwestycji w swojej lokalnej społeczności. Jeśli potępiamy dewastowanie naszej planety, musimy również potępić czerpanie zysków z tej dewastacji.

Zarejestruj się poniżej, a prześlemy Ci niezbędne informacje:

Przyłącz się do apelu i zaangażuj swoją lokalną społeczność:

PRZEDSTAWICIELE WSZYSTKICH WYZNAŃ APELUJĄ O DZIAŁANIE W SPRAWIE ZMIANY KLIMATU:

 

Tenzin Gyatso, Dalaj Lama XIV

„Niektórzy naukowcy są zdania, że zmiana klimatu jest przyczyną niespotykanego dotąd topnienia lodu na biegunie północnym, a ono z kolei powoduje wyjątkową niestabilność pogody, którą obserwujemy. Uważam, że powinniśmy słuchać tych naukowców i ekspertów.”

Ali Gomaa (były Wielki mufti Egiptu)

„Ludzkość ma prawo czerpać z dobrodziejstw ziemi i jej zasobów. Jednak, pozostając w zgodzie z przekonaniami Islamu, nie mamy prawa korzystać z tych dobrodziejstw kosztem innych ludzi ani przyszłych pokoleń. Jeśli dobrze zaopiekujemy się naszym środowiskiem, zostaniemy wynagrodzeni dobrocią; ale jeśli będziemy je niszczyć, nasz kres będzie przerażający.”

 

Oświadczenie 342 rabinów (czerwiec 2015):

„Ta pradawna przestroga, którą usłyszał jeden lud zamieszkujący jeden skromny kraj, przeistoczyła się dziś w kryzys obejmujący swoim zasięgiem całą planetę i cały rodzaj ludzki. Ziemia, gdy nie może już udźwignąć skutków działalności człowieka – szczególnie spalania nadmiernych ilości paliw kopalnych – odpowiada w końcu planetarnym kryzysem, który niesie zagrożenie ludzkim społecznościom i wielu innym formom życia (…) My, Żydzi, w źródłach tradycyjnej żydowskiej mądrości poszukujemy wskazówek, które pokierowałyby naszym działaniem na arenie politycznej oraz pomogłyby zapobiec katastrofie i uzdrowić relację między ludźmi a Ziemią. Nasza pierwsza, fundamentalna dewiza, wyrażona w modlitwie „Szema Jisrael” i wielokrotnie podkreślana w naszych naukach, mówi o tym, że Wiekuisty mieszka w nas samych, jak i poza światem, który postrzegamy. Jedność wszystkich rzeczy oznacza nie tylko to, że wszystkie żywe istoty są nierozerwalnie splecione, ale również to, że w tym splocie całego życia obecny jest Bóg.”

Oświadczenie przyjęte na konwencji duchowych przywódców hinduizmu

„Nasza umiłowana Ziemia, na którą spoglądamy z czułością jako na Matkę Wszechrzeczy, żywiła ludzkość przez tysiące lat ewolucji i rozwoju. Dziś jednak dosięgają nas konsekwencje stuleci rabunkowej eksploatacji naszej planety. Radykalne przeobrażenie naszego stosunku do natury nie jest już kwestią wyboru, a kwestią przetrwania. Nie możemy dłużej niszczyć środowiska naturalnego, bo wyniszczamy także samych siebie. Wszystkie największe nieszczęścia tego świata – wojny, choroby, ubóstwo i głód – zostaną wielokrotnie spotęgowane przez spodziewane skutki zmiany klimatu.”

MEDIA

 

DO NATYCHMIASTOWEJ PUBLIKACJI

18 czerwca 2015

WATYKAN – W związku z encykliką papieża Franciszka poświęconą ochronie środowiska dyrektor wykonawcza organizacji 350.org, May Boeve, wydała następujące oświadczenie:

„Papież wzywa do działania, a jego moralne przesłanie jest jasne: najwyższy czas odejść od eksploatacji paliw kopalnych i zwrócić się ku rozwiązaniom przyszłościowym, opartym na czystych źródłach energii. Ujmując kryzys klimatyczny w kategoriach duchowych i moralnych, papież Franciszek zwraca naszą uwagę na pilną potrzebę etycznego i ekonomicznego przełomu, bez którego nie zdołamy zapobiec katastrofalnej zmianie klimatu i nie powstrzymamy rosnących nierówności. Ten list będzie bez wątpienia silnym wsparciem dla milionów organizacji, demokratycznie wybranych urzędników państwowych i wszystkich ludzi na ziemi, którzy wzywają do działania w sprawie zmiany klimatu. Nigdy nie było tak jasne jak dziś, że nadchodzi koniec ery paliw kopalnych, a jednocześnie – mamy nadzieję – kończy się era wzrastającego ubóstwa i nierówności. Papieskie wezwanie może jedynie przyspieszyć nadejście przyszłości opartej na czystych źródłach energii, a szybko rosnący w siłę ruch na rzecz odejścia od paliw kopalnych nabierze dzięki niemu dodatkowego rozmachu”.

###

KONTAKT: Hoda Baraka, Menedżer ds. komunikacji globalnej, 350.org, +201001840990, hoda@350.org

 

Popieram wystosowane przez przywódców duchowych wszystkich wyznań wezwanie
do działania w sprawie klimatu na Ziemi:

Dołącz do globalnego apelu

Wszyscy pokładamy wiarę w naszą przyszłość.

 

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze

FacebookTwitter